۱۳۹۶ چهارشنبه ۱ آذر
تالار گفتگو RSS ويژه همكاران پست الكترونيك نقشه سايت تماس با ما صفحه اصلي
 
Englishlفارسی
شرح اخبار
ساخت بزرگترين نيروگاه خورشيدي جهان در هند ساخت بزرگترين نيروگاه خورشيدي جهان
به گزارش برق نيوز به نقل از سايت «نيچر» شش شركت دولتي در ايالت‌هاي هند در اين پروژه مشاركت دارند. هزينه اجراي اين پروژه 4.4 ميليارد دلار برآورد شده است.

اين نيروگاه خورشيدي حدود 77 كيلومتر مربع مساحت دارد. تصاوير ماهواره‌اي نشان مي‌دهد اين نيروگاه در ناحيه درياچه «سامبهار» در هند درحال ساخت است.

اين نيروگاه خورشيدي توان توليد چهار هزار مگاوات برق دارد كه چهار برابر اندازه متوسط توليد برق از سوي يك نيروگاه اتمي است.

به گفته «پاريميتا موهانتي» از موسسه انرژي و منابع (TERI) در دهلي‌نو، اين نيروگاه توليد گازهاي آلاينده كربن در كشور هند را به ميزان چهار ميليون تن در سال كاهش مي‌دهد.

هند از كشورهاي عمده خريدار برق است. همچنين اين كشور تلاش دارد صنايع خود را به برق ارزان مجهز كرده و آلاينده‌هاي زيست محيطي را كاهش دهد.

عمر مفيد اين نيروگاه خورشيدي حدود 25 سال است و پيش بيني شده سالانه حدود 6.4 ميليارد كيلووات بر ساعت برق توليد كند.

به نوشته سايت «هاير لرنينگ»، هند پس از شروع پروژه ملي «جواهرلعل نهرو» در سال 2010، توانسته دو هزار و 208 مگاوات برق را به شبكه داخلي خود اضافه كند. چشم‌انداز اين برنامه اين است كه تا سال 2022، توليد برق از انرژي خورشيدي را به 20 گيگاوات برساند.

هزينه توليد برق از انرژي خورشيدي در سال‌هاي گذشته در هند روند رو به كاهش داشته است. در سه سال گذشته هر كيلووات ساعت از 17 روپيه – 0.27 سنت – به 7.50 روپيه رسيده است.

پيش بيني هاي رسمي حاكي است اين آمار ممكن است كمتر هم بشود. با اين حال، هزينه توليد برق از انرژي خورشيدي هنوز هم در هند، در مقايسه با ذغال سنگ – 2.50 روپيه براي هر كيووات ساعت – و انرژي اتمي – سه روپيه براي هر كيلووات بر ساعت و گاز طبيعي – 5.5 براي هر كيلووات بر ساعت – بالا است.
عكس ماهواره اي ناسا از ناحيه ساخت نيروگاه انرژي خورشيدي در هند

پروژه توليد برق از انرژي خورشيدي در هند، با همكاري آمريكا در رصد كردن مناطق مناسبي است كه ماهواره اي رصد مي شود.

هرچند ممكن است اين خبر براي فعالان محيط زيست خبر خوشي تلقي شود، با اين حال شماري از فعالان محيط زيست از انجام اين پروژه راضي نيستند.

«چاندرا بهوشان» معاون مركز تحقيقي «دانش و محيط زيست» در دهلي نو مي‌گويد: «ورود چهار هزار مگاوات به شبكه برقي كه همين طوري هم 20 درصد برق را در جريان انتقال هدر مي‌دهد، معنا ندارد.»

وي مي افزايد: «در حال حاضر بيش از 50 درصد روستاها در هندوستان هنوز در هند به شبكه برق دسترسي ندارند و ورود برق به شبكه‌اي كه كارآمد نيست، توجيه عقلاني ندارد.»

چاندرا بهوشان مي‌گويد: «ايجاد شبكه‌اي محلي از توليد برق از انرژي خورشيدي كه بتواند هر ناحيه را پوشش دهد، هم عقلاني‌تر، هم اقتصادي‌تر و هم در دسترسي به برق در مناطق و كمك به اقتصاد محلي، روش بهتري است.»

به گزارش سازمان انرژي فدرال آمريكا، هرچند شمار جمعيت هند نزديك به جمعيت چين است، اما سرانه استفاده هر نفر از انرژي در هند، يك چهارم مقدار مشابه در چين است.

«راجندرا پاچائوري»، مدير مركز منابع و انرژي (TERI) مي‌گويد: «ما بايد هر دو شيوه را دنبال كنيم. يعني هم به دنبال شبكه توليد برق از انرژي خورشيدي مركزي باشيم و هم در نواحي اين پروژه را دنبال كنيم. با اين كار، هند در توليد برق از انرژي خورشيدي و تمركز زدايي توليد انرژي، به يكي از قطب‌هاي فناوري تبديل خواهد شد.»
1395/10/25 تاریخ:
12 تعداد بازدید:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت برق منطقه ای استان سیستان و بلوچستان می باشد
 
Powered by DorsaPortal